

Derékfájás
Derékfájás
A derékfájás (vagy lumbágó) az egyik leggyakoribb panasz a nyugati országokban, így az orvoshoz fordulás és a munkahelyi hiányzás egyik fő okát is jelenti. Férfiak és nők egyaránt sokféle okból szenvednek a derékfájástól.

A derékfájás fő okai
A derékfájás első epizódjai különösen a hátat erősen megterhelő sportot űzők vagy munkát végzők körében jelentkezhetnek, az okot pedig szinte mindig közvetlen traumák, illetve az izmok, inak, szalagok vagy csigolyastruktúrák rendellenes terhelését kiváltó „mechanikus” tényezők (hirtelen mozdulat, túlterhelés, túlzott igénybevétel stb.) jelentik. Ezekben az esetekben a lumbágó általában változó erősségű, váratlanul lép fel mozgás közben és „akut” típusúnak tekinthető, mivel rendszerint 1‑4 héten belül teljesen megszűnik.
Különösen 45-50 éves kor után (de nem ritkán már korábban is) a derékfájás gyakori oka még a nem ideális testhelyzetben – ülve vagy állva – napi sok órán át végzett munka egyes foglalkozások (irodai dolgozók, taxisok/gépkocsivezetők, fodrászok, bolti eladók stb.) esetében. Ezekben az esetekben – ha az okot nem szüntetik meg – a derékfájás krónikussá válhat, azaz előfordulhat, hogy 3 hónapnál hosszabb ideig is fennáll vagy időszakos állapotrosszabbodások jellemzik.
A derékfájás fő okait az izomhúzódások, a csigolyák szerkezeti elváltozásai (ízületi porckopás miatt károsodó porckorong, ízületi tok vagy- felszín), vagy a gerincvelői idegek gyulladása jelentik. A szülőképes korú nőknél a lumbágó leggyakoribb forrása a terhesség.
A derékfájás ritkábban előforduló egyéb okai: a gerinc kóros elgörbülése (gerincferdülés), a csigolyák instabilitása/elmozdulása (csigolyaív-szakadás/csigolyaelcsúszás), reumás betegségek (sokízületi gyulladás, Bechterew-kór vagy pikkelysömörrel járó ízületi gyulladás stb.), csontritkulásos csigolyatörések, fertőzések, hematológiai (vérképzőszervi) betegségek és ritkán daganatok (mielóma multiplex, csontszarkómák, más daganatok miatti csigolyaáttétek stb.).
A lumbágót a nem hátproblémákkal, hanem a hasi szervekkel kapcsolatos „kisugárzás” is okozhatja. Az ilyen típusú derékfájás oka lehet többek között hólyaghurut, prosztatagyulladás, vesekő vagy más vese- vagy húgyúti eredetű kórképek, endometriózis, hasnyálmirigy- vagy bélbetegségek, verőértágulat stb.
Mi a teendő derékfájás ellen?
Mivel a derékfájás mögött számos ok állhat, ezért a csillapítást célzó bármiféle beavatkozás előtt nagyon fontos tisztázni, hogy mi idézte elő a fájdalom kialakulását. Ha a lumbágó kezdete egy hirtelen mozdulathoz vagy izomhúzódáshoz kapcsolódik, általában egyszerű a teendő, ám a fokozatosan kialakuló és/vagy nem egyértelműen valamilyen konkrét jelenségre visszavezethető fájdalom esetén mindig orvoshoz kell fordulni.
Az orvos a mozgásszervi vizsgálat és a kórtörténet felvétele mellett vérvizsgálatot, gerincröntgent, CT-t vagy mágneses rezonancia vizsgálatot, valamint a neurológiai funkciók vizsgálatát és/vagy különböző tesztjeit írhatja elő, amennyiben a gerincvelői idegekkel kapcsolatos problémákra gyanakszik (ezeket rendszerint a lábakban és/vagy a lábfejekben jelentkező fájdalom, bizsergés és/vagy erővesztés, illetve az inkontinencia okozta problémák stb. jelzik). A kezelés mindezek kiértékelésének eredményétől függ, és egyénenként változó lehet.
Megjegyzendő azonban, hogy igen gyakran a lumbágó pontos oka az alapos vizsgálatok ellenére is ismeretlen marad, és csupán annyit tehetünk, hogy próbáljuk enyhíteni a tüneteket, azaz a fájdalmat és a mozgáskorlátozottságot. E tekintetben fontos tudunk, hogy a pihenés nem jelent megoldást. Sőt, a szakértők szerint a pihenést 1-3 napra kell korlátozni, és amint a derékfájás elviselhetővé válik, meg kell próbálni fokozatosan visszatérni a szokásos tevékenységekhez.
A derékfájással járó fájdalom enyhítésére és a mozgás újból elkezdésének megkönnyítésére alkalmazhatóak a nemszteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) Spedifen termékcsalád tagjai. Ezek ibuprofen argininsó-alapú vény nélkül kapható gyógyszerek, gyulladáscsökkentő/fájdalomcsillapító hatással. Az arginin hozzáadásának köszönhetően az ibuprofén gyorsabban szívódik fel (granulátum: 15-30 perc, tabletta: 35 perc) és mulasztja el a fájdalmat (25-30 perc alatt), mint a hagyományos ibuprofén készítmények.
Fontos tudnivaló, hogy ezt a gyógyszert mindig a betegtájékoztatóban foglalt vagy az orvos által az aktuális esetre vonatkozóan adott utasítások szerint kell alkalmazni.
Egyéb hasznos beavatkozások a „mechanikus” – akár meghatározatlan típusú, akár izomproblémákkal vagy gerincízületi kopással kapcsolatos – derékfájás ellen: hideg borogatás a fájdalom fellépése utáni első 48-72 órában és meleg borogatás az azt követő időszakban; fizioterápia; masszázs vagy kiropraktika; jóga vagy relaxációs technikák (húzódások előfordulásakor); testsúlycsökkentés (túlsúly esetén); a helyes testtartás helyreállítása a törzsizomzat erősítésével; dohányzásról való leszokás.
Fájdalomtípusok
alkalmasak a Spedifen termékek.


TERMÉKEINK

